آزمون CPE

آموزشگاه زبان ela

آزمون CPE چیست؟

بالاترین سطح زبان انگلیسی در آزمون‌های کمبریج می‌باشد و توانایی و تسلط شما را در بالاترین سطح نشان می‌دهد. کسانی که موفق به اخذ مدرک CPE می‌شوند از سطح استثنایی در زبان انگلیسی برخوردارند (C2= Proficiency).

قبولی در این آزمون به این معنی است که شما توانایی کار و تحصیل در بالاترین سطح‌ها (مانند کارشناسی ارشد و دکتری) را دارا هستید. فرمت آزمون به هر دو صورتی کاغذی و کامپیوتری موجود می‌باشد که در حال حاضر در ایران فرمت کاغذی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمان مورد نیاز برای کل آزمون در حدود ۲۴۰ دقیقه است و مدرک آن تا پایان عمر معتبر می‌باشد.

نتایج:

برای شفاف‌سازی بهتر از توانایی‌های شما به هر چهار مهارت شما شامل گوش دادن (Listening)، خواندن (Reading)، بکارگیری زبان انگلیسی (Use of English)، نگارش (Writing) و صحبت کردن (Speaking) به طور جداگانه نمره داده می‌شود. نمره کلی شما نیز با مقیاس CEFR هم اعلام می‌شود که بیانگر توانایی کلی شما می‌باشد. نمرات شما حداکثر تا ۶ هفته پس از آزمون اعلام خواهد شد و سریع‌ترین راه برای دسترسی به نمرات از طریق وب سایت رسمی دانشگاه کمبریج می‌باشد. لازم به ذکر است، در صورتی که شما در این آزمون نمره ۱۶۲ تا ۱۷۹ را کسب نمایید به شما مدرک CPE تعلق نخواهد گرفت.

ارزش و اعتبار مدرک CPE

مدرک CPE (Certificate of Proficiency in English) دانشگاه کمبریج دارای ارزش و اعتبار بالایی در سراسر جهان است. این مدرک نشان می‌دهد که دارنده آن به سطح بسیار بالا و دانشگاهی در مهارت زبان انگلیسی دست یافته است.

ارزش مدرک CPE در موارد زیر مشخص می‌شود:

مهاجرت:

بسیاری از کشورها مدرک CPE را به عنوان مدرکی معتبر برای اثبات مهارت زبان انگلیسی در مهاجرت می پذیرند. برای مثال، کانادا و استرالیا مدرک CPE را برای مهاجرت با امتیاز بالا می پذیرند. همچنین این مدرک می تواند به شما در دریافت ویزای کار در کشورهای مختلف کمک کند.

کار:

بسیاری از شرکت ها و سازمان های بین المللی مدرک CPE را به عنوان مدرکی معتبر برای اثبات مهارت زبان انگلیسی در استخدام می پذیرند. داشتن این مدرک می تواند باعث افزایش شانس شما در استخدام در شرکت های معتبر شود. همچنین می تواند به شما در ارتقای شغلی و دریافت حقوق بیشتر کمک کند.

تحصیل:

بسیاری از دانشگاه های معتبر جهان مدرک CPE را به عنوان مدرکی معتبر برای اثبات مهارت زبان انگلیسی در ورود به دانشگاه می پذیرند. این مدرک می تواند باعث شود شما بتوانید بدون نیاز به گذراندن دوره های زبان انگلیسی وارد دانشگاه شوید. همچنین می تواند به شما در دریافت بورسیه ** تحصیلی** کمک کند.

علاوه بر موارد بالا، مدرک CPE می تواند برای موارد زیر نیز مفید باشد:

  • افزایش اعتماد به نفس در صحبت کردن به زبان انگلیسی
  • ارتباط موثرتر با افراد انگلیسی زبان
  • پیشرفت در زمینه های علمی و پژوهشی
  • کسب مهارت های لازم برای زندگی و کار در یک کشور انگلیسی زبان

ساختار آزمون CPE به شکل زیر می‌باشد:

قسمت آزمون محتوا
خواندن و به کار گیری زبان انگلیسی
Reading&Use of English-90minute
7بخش - 53 سوال
نگارش(Writing) - 90minute 2 بخش
گوش دادن(Listening) - 40minute 4 بخش - 30 سوال
صحبت کردن(Speaking)
16 دقیقه برای 2 داوطلب
3 بخش

نمره های دریافتی شما در آزمون CPE به شرح زیر خواهد بود:

نمره شما در آزمون درجه مقیاس CEFR
180-190 درجه A C1
173-179 درجه B B2
160-172 درجه C B2
140-159 سطح متوسط B1