آزمون IELTS

آموزشگاه زبان ela

 

آزمون آیلتس چه آزمونی است؟

آزمون آیلتس، یک آزمون بین‌المللی زبان انگلیسی است و به این منظور طراح شده است تا مهارت‌های زبان انگلیسی افراد را مورد ارزیابی قرار دهد. مدرک آیلتس، مورد نیاز افرادی است که می‌خواهند به یک کشور انگلیسی زبان برای تحصیل و یا کار مهاجرت کنند. این آزمون در مقیاس 1 ( برای کسانی که مهارت زیادی در زبان انگلیسی ندارند) تا 9 ( برای کسانی که در زبان انگلیسی بسیار ماهر هستند) نمره گذاری شده است. در این آزمون مهارت‌های زبان انگلیسی افراد در چهار بخش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

آزمون آیلتس برای چه کسانی است؟ 

آزمون آیلتس مناسب کسانی است که قصد مهاجرت، ادامه تحصیل و یا کار کردن در کشوری را دارند که زبان انگلیسی، زبان رسمی کشورشان است. بسته به موقعیت شما، باید در آزمون آیلتس آکادمیک یا آزمون آیلتس جنرال شرکت کنید. اما تفاوت بین آزمون آیلتس جنرال و آیلتس آکادمیک چیست؟

ارزش و اعتبار مدرک IELTS 

در دنیای امروز، مسلط بودن بر زبان انگلیسی به عنوان زبان بین‌المللی، به عنوان یک درگاه به سوی فرصت‌های بی‌شمار در زندگی شخصی و حرفه‌ای افراد محسوب می‌شود. مدرک IELTS (International English Language Testing System) به عنوان یکی از معتبرترین آزمون‌های سنجش مهارت زبان انگلیسی در جهان، یک گام بلند در مسیر تسلط بر این زبان و دسترسی به این فرصت‌ها محسوب می‌شود.

IELTS: کلید باز شدن دروازه‌های موفقیت

مدرک IELTS همانند یک گذرنامه معتبر عمل می‌کند که شما را به دنیای فرصت‌های شغلی، تحصیلی و مهاجرتی هدایت می‌کند. این مدرک در بیش از ۱۴۰ کشور جهان اعتبار دارد و کاربردهای متعددی دارد:

مهاجرت:

بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان مانند کانادا، استرالیا و انگلستان مدرک IELTS را به عنوان مدرکی معتبر برای اثبات مهارت زبان انگلیسی در مهاجرت می‌پذیرند. این مدرک می‌تواند امتیاز شما را در سیستم مهاجرتی این کشورها به طور قابل توجهی افزایش دهد.

کار:

داشتن مدرک IELTS می‌تواند باعث افزایش شانس شما در استخدام در شرکت‌های بین‌المللی و معتبر شود. همچنین می‌تواند به شما در ارتقای شغلی و دریافت حقوق بیشتر کمک کند.

تحصیل:

بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌ها در سراسر جهان مدرک IELTS را به عنوان مدرکی معتبر برای ورود به دانشگاه و گذراندن دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی می‌پذیرند.

 بهترین آموزشگاه زبان تهران

 

آیلتس جنرال و آیلتس آکادمیک:

در هر دو نوع آیلتس جنرال و آکادمیک هر چهار مهارتListening, Reading, Writing, Speaking  مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در آیلتس آکادمیک و جنرال سوالات بخشListening  وSpeaking  یکسان است، اما سوالاتReading  و Writing در آیلتس جنرال متفاوت از آیلتس آکادمیک است. سه بخش Listening Reading, Writing آزمون آیلتس در یک روز بدون هیچ زمان استراحتی بین بخش‌ها برگزار می‌شود. بخش Speaking  آزمون آیلتس یک هفته قبل از آزمون کتبی و یا یک هفته بعد از آزمون کتبی برگزار می‌شود (با توجه به مرکز برگزاری آزمون آیلتس این بازه متغیر می باشد). داوطلبان با هماهنگی با مرکز آزمون خود می‌توانند زمان آزمون Speaking  را مشخص کنند.

در دو جدول زیر به طور کلی هر چهار بخش آزمون آیلتس را بررسی خواهیم کرد:

 

آیلتس جنرال:

مدت زمان

تعداد سوالات و بخش های آزمون آیلتس

بخش آزمون

حدود 40 دقیقه

·         4 بخش

·         هر بخش 10 سوال

·         در مجموع 40 سوال

Listening

60 دقیقه

·         4 متن کوتاه

·         1 متن طولانی

·         در مجموع 40 سوال

Reading

60 دقیقه

·         بخش اول: نگارش نامه (20 دقیقه)

·         بخش دوم: نگارش مقاله (40 دقیقه)

 

Writing

 

11 تا 14 دقیقه

·         بخش اول:  مقدمه و سوالات در ارتباط با موضوعات آشنا (4 تا 5 دقیقه)

·         بخش دوم: بخش طولانی انفرادی (کارت سوال) (3 تا 4 دقیقه)

·         بخش سوم: بحث دو طرفه (4 تا 5 دقیقه)

 

Speaking

 

آیلتس آکادمیک:

مدت زمان

تعداد سوالات و بخش های آزمون آیلتس

بخش آزمون

حدود 40 دقیقه

·         4 بخش

·         هر بخش 10 سوال

·         در مجموع 40 سوال

Listening

60 دقیقه

·         3 متن طولانی

·         در مجموع 40 سوال

Reading

60 دقیقه

·         بخش اول: مقایسه اطلاعات گراف ها و جدول ها (20 دقیقه)

·         بخش دوم: نگارش مقاله (40 دقیقه)

 

Writing

 

11 تا 14 دقیقه

·         بخش اول:  مقدمه و سوالات در ارتباط با موضوعات آشنا (4 تا 5 دقیقه)

·         بخش دوم: بخش طولانی انفرادی (کارت سوال) (3 تا 4 دقیقه)

·         بخش سوم: بحث دو طرفه (4 تا 5 دقیقه)

 

Speaking

 

در این بخش، هر قسمت از آزمون آیلتس را با جزئیات مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بخش Listening  آزمون آیلتس:

بخش شنیداری آزمون آیلتس اولین بخشی است که در این آزمون کامل می‌شود. بخش شنیداری آزمون آیلتس به 4 قسمت تقسیم می‌شود:

بخش اول: در این بخش به مکالمه‌ای بین دو شخص در یک محیط اجتماعی گوش خواهید داد. به طور مثال ممکن است مکالمه‌ای درباره‌ی رزو هتل و یا سفارش دادن داشته باشید.

بخش دوم: در این بخش به سخنرانی فردی درباره‌ی مسائل اجتماعی گوش خواهید داد. این صحبت ممکن است درباره‌ی امکانات محلی یک شهر، دادن آدرس و یا اطلاعات یک رویداد باشد.

بخش سوم: در این بخش به مکالمه‌ای بین افراد که درباره‌ی مسائل آموزشی صحبت می‌کنند، گوش می‌دهید. به طور مثال مکالمه‌ای بین استاد و دانشجوهایش.

بخش چهارم: در این بخش یک سخنرانی درباره‌ی یک موضوع آکادمیک خواهید داشت، ممکن یک فایل صوتی از سخنرانی یک استاد دانشگاه را داشته باشید. معمولا آخرین بخش، سخت‌ترین بخش شنیداری آزمون آیلتس برای داوطلبان است.

 

هر فایل صوتی فقط یکبار اجرا می‌شود. در پایان آزمون کتبی 10 دقیقه زمان به داوطلبان داده می‌شود تا جواب‌های خود را به پاسخنامه انتقال دهند.

 

بخش Reading آزمون آیلتس:

بخش Reading  آزمون آیلتس، دومین بخش این آزمون است. مانند بخش Listening در این بخش هم باید به چهل سوال پاسخ دهید. اما باتوجه به نوع آزمون داوطلب که جنرال و یا آکادمیک است، متن‌های متفاوتی خواهید داشت. متن‌های آیلتس آکادمیک نسبت به متن‌های آیلتس جنرال سخت‌تر خواهد بود اما به یاد داشته باشید که برای گرفتن نمره های یکسان در Reading، در آزمون جنرال به تعداد پاسخ صحیح بیشتری نیاز خواهید داشت. به طور مثال شما با 30 پاسخ صحیح در آزمون آکادمیک نمره 7 کسب خواهید کرد اما در آزمون جنرال برای کسب نمره 7 نیاز به 34 پاسخ صحیح است! در بخش Reading آیلتس هم باید جواب‌ها روی پاسخنامه وارد شود، فقط با این تفاوت که در این بخش زمانی به داوطلب برای انتقال پاسخ‌های خود داده نخواهد شد.

 

بخش Writing آیلتس:

بخش Writing آزمون آیلتس سومین بخش از این آزمون است که به دو نوع آکادمیک و دسته بندی می شود. بخش Writing فارغ از دسته بندی آکادمیک و جنرال به دو بخش تقسیم می شود.

در جدول زیر اطلاعاتی درباره‌ی تفاوت Writing بخش اول در آیلتس آکادمیک و جنرال خواهیم داشت، اما باید در نظر داشت که    Writing بخش دوم در آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال یکسان است:

جزئیات

نوع Writing

در این بخش یک جدول، چارت و یا نموداری به شما داده می‌شود و از شما خواسته می‌شود که اطلاعات مربوط به آن را تفسیر و توصیف کنید. شاید از شما خواسته شود که نحوه کارکردن یک ماشین و یا فرآیند چیزی را توضیح دهید.

·         محدودیت واژه ها: حداقل 150 کلمه

·         محدودیت زمان: حدود 20 دقیقه

آزمون: آکادمیک

بخش: 1

در این بخش موقعیتی به شما داده می‌شود و از شما خواسته می‌شود که ب یک نامه رسمی بنویسید و موقعیت را توضیح دهید.

·         محدودیت واژه ها: حداقل 150 کلمه

·         محدودیت زمان: حدود 20 دقیقه

آزمون: جنرال

بخش: 1

در بخش دوم از شما خواسته می‌شود تا مقاله‌ای بنویسید که در آن باید نقطه نظرتان را نسبت به موضوعی و یا مشکلی بیان کنید.

 

·         محدودیت واژه ها: حداقل 250 کلمه

·         محدودیت زمان: حدود 40 دقیقه

آزمون: آکادمیک و جنرال

بخش: 1

 

بخش Speaking آزمون آیلتس:

بخش Speaking آزمون آیلتس با توجه به تصمیم شما می‌تواند قبل از آزمون کتبی و یا بعد از آزمون کتبی باشد. این بخش از آزمون کاملا متفاوت از دیگر بخش‌ها می‌باشد، چرا که در این بخش باید با یک ممتحن مصاحبه‌ای داشته باشید تا مهارت گفتاری‌تان مورد ارزیابی قرار گیرد. مدت زمان این بخش از آزمون بین 11 تا 14 دقیقه می‌باشد شامل 3 بخش است.

جزئیات

بخش Speaking

شرکت کنندگان در آزمون به سوالات کلی در مورد خود و طیف وسیعی از موضوعات آشنا مانند خانه، خانواده، کار، مطالعات و علایق خود پاسخ می دهند. (4-5 دقیقه)

بخش اول

در این بخش به داوطلبان آزمون کارتی داده می شود که از آنها می خواهد در مورد موضوع خاصی صحبت کنند. آنها یک دقیقه پیش از صحبت کردن فرصت دارند خود را آماده کنند و سپس یک تا دو دقیقه در مورد سوالات می بایستی صحبت کنند. سپس ممتحن ممکن است یک یا دو سوال در مورد همان موضوع بپرسد تا این بخش از آزمون را تمام کند. (4-3 دقیقه)

بخش دوم

در این بخش از شرکت کنندگان در آزمون سؤالاتی مرتبط با موضوع قسمت 2 پرسیده می شود. این سؤالات به داوطلبان فرصتی می دهد تا درباره موضوعات و ایده های انتزاعی بیشتری بحث کند. (4-5 دقیقه)

 

بخش سوم