آزمون CPE چیست؟

بالاترین سطح زبان انگلیسی در آزمون‌های کمبریج می‌باشد و توانایی و تسلط شما را در بالاترین سطح نشان می‌دهد. کسانی که موفق به اخذ مدرک CPE می‌شوند از سطح استثنایی در زبان انگلیسی برخوردارند (C2= Proficiency).

قبولی در این آزمون به این معنی است که شما توانایی کار و تحصیل در بالاترین سطح‌ها (مانند کارشناسی ارشد و دکتری) را دارا هستید. فرمت آزمون به هر دو صورتی کاغذی و کامپیوتری موجود می‌باشد که در حال حاضر در ایران فرمت کاغذی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمان مورد نیاز برای کل آزمون در حدود ۲۴۰ دقیقه است و مدرک آن تا پایان عمر معتبر می‌باشد.

نتایج:

برای شفاف‌سازی بهتر از توانایی‌های شما به هر چهار مهارت شما شامل گوش دادن (Listening)، خواندن (Reading)، بکارگیری زبان انگلیسی (Use of English)، نگارش (Writing) و صحبت کردن (Speaking) به طور جداگانه نمره داده می‌شود. نمره کلی شما نیز با مقیاس CEFR هم اعلام می‌شود که بیانگر توانایی کلی شما می‌باشد. نمرات شما حداکثر تا ۶ هفته پس از آزمون اعلام خواهد شد و سریع‌ترین راه برای دسترسی به نمرات از طریق وب سایت رسمی دانشگاه کمبریج می‌باشد. لازم به ذکر است، در صورتی که شما در این آزمون نمره ۱۶۲ تا ۱۷۹ را کسب نمایید به شما مدرک CPE تعلق نخواهد گرفت.

ساختار آزمون CPE به شکل زیر می باشد:

قسمت های مختلف آزمون آموزشگاه زبان

نمره‌های دریافتی شما در آزمون CPE به شرح زیر خواهد بود:

بررسی درجه نسبت به نمره

نمودار نمره شما در مقیاس CEFR: